slides/ban-1280-4.jpg

KLAUSOS APARATŲ PRITAIKYMAS

full-image

Klausos aparatų pritaikymas - ne taip paprasta, kaip gali atrodyti...

Tinkamas klausos aparatų parinkimas ir pritaikymas dažnai yra netgi svarbesnsi už klausos aparato technologinį lygį. Norint gerai parinkti ir pritaikyti konkrečiam žmogui klausos aparatą yra būtinos audiologijos, klausos fiziologijos, akustikos, signalų apdorojimo žinios. Ir, be abejo, geras įsiklausymas į neprigirdinčiojo nuomonę, pastabas, ir mokėjimas apibūdintas problemas spręsti keičiant grynai techninius klausos aparatų parametrus. Klausos aparatų pritaikymas yra ilgas procesas trunkantis ne 10-15 minučių, o daug daug ilgiau. Be to, vieno, o kartais ir trijų reguliavimų dažniausiai neužtenka. Taigi, kas tas klausos aparato pritaikymas ir kaip jis atliekamas (labai trumpai).

Optimalaus klausos aparato nustatymų pritaikymas kiekvienam individualiam žmogui yra daugiažingsnis procesas. Visų pirma, pasiteisinusi praktikoje pritaikymo taisyklė, įvertinanti kiek galima daugiau individualių faktorių, yra imama už pagrindą bet kokiam stiprinimo ir išeinančio garso stiprumo pirminiam nustatymui. Sekančiame žingsnyje ConnexxFit (Signia klausos aparatų pritaikymo programa) parenka konkretaus klausos aparato modelio tinkamas charakteristikas ir nustatymus, atsižvelgiant į konkrečios ausies akustiką. To rezultate gaunamas pirmasis nustatymas, užtikrinantis tiek tinkamą stiprinimą, tiek ir spontaninį klausos aparato „priėmimą“, vienu metu. Po to, kai žmogus panešioja klausos aparatą 1-3 savaites, turi būti atliekami tikslesni individualūs klausos aparato reguliavimai, kuriuos atliekame mes arba ... pats klausos aparatas. Taip pasiekiamas pirmasis individualus klausos aparato pritaikymas tinkantis konkrečiam žmogui. Dėl sensorinio regreso, sukelto klausos netekimo, kuris dažniausiai vyksta dešimtmečiais, nauji klausos aparatų vartotojai dažnai pradžioje priima stiprinimą, kuris toli gražu nėra optimalus girdimumui ir kalbos suvokimui, netgi ir po keleto klausos aparato nešiojimo savaičių. Ko reikia nešiotojams, tai ilgo laiko aklimatizuotis prie stipresnio garso ir smegenų „per-treniravimo“ tam, kad dauguma garsų vėl būtų girdimi ir nekeltų diskomforto. Po to, pakartotino (-ų) klausos aparato pritaikymo.

full-image

Reguliavimo procesas yra ypač sudėtingas ir ilgas neprigirdintiems vaikučiams. Čia yra naudojamos ir specialios pritaikymo taisyklės bei nustatymai labai besiskiriantys nuo suaugusiųjų ir pagaliau specifinė pritaikymo eiga. ConnexxFit sistema siūlo individualizuotus pritaikymo būdus ir nustatymus priklausomai nuo to, kokiu būdu buvo nustatytas klausos netekimas (yra daug skirtingų klinikinių būdų), priklausomai nuo amžiaus, tame tarpe atsižvelgiant į ausies kanalėlio dydį. 

Pritaikant klausos aparatus vaikučiams klysti negalima, nes vaikutis tuoj pat reaguos balsu ir aparatas labai greitai „išmoks skraidyti“ greičiau negu buvo uždėtas ant ausytės. Todėl vaikams tinkamas klausos aparato pritaikymas pasiekiamas po daugelio reguliavimų ir jaučiamo, optimalaus rezultato pasiekimas užtrunka daug ilgiau nei suaugusiems, tai pareikalauja daug pastangų ne tik iš mūsų, bet ir iš tėvelių pusės. Vaikučiui augant vėlgi viskas keičiasi. Augant ausytei, optimalus reguliavimas „kinta“ savaime. Augant vaikui, kyla jo poreikiai, atsiranda nauji prioritetai. Pavyzdžiui, mažam vaikučiui optimalūs klausos aparatėliai yra su uždaros ausytės pritaikymu, o distanciniai pulteliai ar aparatėlio „nematomumas“ nėra tokie svarbūs, tačiau vaikams greitai augant klausos aparatėlio išvaizda, matomumas gali tapti prioritetais. Tam tuos pačius klausos aparatėlius galima atnaujinti plaukų spalvos korpusais, pritaikyti atviros ausies nešiojimui, kad jie „pasislėptų“ nuo pašalinių žvilgsnių. Na, o vaikystėje nesvarbūs įrenginiai kaip mobilus telefonas ar MP3 grotuvas gali tapti esminiais pereinant į paauglystę. Tada tų pačių klausos aparatėlių funkcionalumą, galima praplėsti jų nekeičiant, o tiesiog pridedant specialius priedus ar pakeičiant klausos aparatų nustatymus ir visos pažangios technologijos „atsiras“ tuose pačiuose aparatėliuose. Taip, kad tai, kas suaugusiųjų pasaulyje yra stabilu, jaunųjų pasaulyje sparčiai kinta ir į pokyčius, visų pirma, turi atsižvelgti tėveliai dabar pasirinkdami už vaiką. Na, o bendrauti su jais ir jų vaikučiais teks daug... Stengiamės ir stengsimės, kad tas bendravimas būtų malonus abiems pusėms...