slides/ban-1280-4.jpg

KLAUSA IR KLAUSOS NETEKIMAS

full-image

Klausa ir klausos netekimas

Jūsų gyvenimas, jūsų pasaulis, jūsų klausa.

Gera klausa yra itin svarbi mūsų kasdieniniame gyvenime, tačiau dauguma žmonių nesusimąsto, ką reiškia geba girdėti gerai. Plepėjimas su draugais, gamtos garsų klausymas, mėgavimasis muzika ar perspėjančių garsų išgirdimas - viską jie priima kaip savaime suprantamą dalyką. 

Mūsų klausa yra labai svarbi mūsų sąveikoje su aplinka. Ji palengvina santykių formavimąsi ir atveria daug jutiminės patirties. Tai taip pat yra labai sudėtinga ir ypatingai jautri.

Todėl skirkime jai pakankamai dėmesio, kurio ji tikrai nusipelno...

Kaip veikia klausa:

Ausis yra puikus ir neįtikėtinai kvalifikuotas organas, atliekantis nuostabų ir labai sudėtingą klausymosi procesą. Ji gali išskirti 7000 skirtingų garso atspalvių ir įgalina smegenis lokalizuoti garso šaltinius (intuityviai nustatyti jų kryptį).

a


Žmogaus ausis yra sudaryta iš trijų dalių - išorinės, vidurinės ir vidinės ausies.

Išorinė ausis: Išorninė ausis pagauna garsą ir jį ausies kanalu perduoda į būgnelį. 

Vidurinė ausis: garso bangos sukelia būgnelio virpėjimą. Klausomieji kauliukai, vadinami plaktuku, priekalu ir kilpa, perduoda garso vibracijas į vidinę ausį.

Vidinė ausis: Sraigė kovertuoja kauliukų judėjimą į elektrinius signalus. Klausos nervas šios signalus persiunčia į smegenis.

Sekantis filmukas vaizdžiai parodo, kaip veikia klausa:

Klausos netekimas

a


Klausos praradimas paprastai vystosi lėtai per daugelį metų; poveikis tampa akivaizdus tik palaipsniui. Dėl to žmonėms yra sunku suvokti, kad jie iš tikrųjų turi klausos sutrikimą. Giminės, draugai ar kolegos dažnai pirmieji supranta, kad kažkas yra negerai.

Tačiau, yra aiškūs ženklai, kad jūsų klausa nėra tokia, kokia turėtų būti. Gal jaučiate, kad sunku aiškiai suporasti telefoninius pokalbius? Ar šeima nesiskundžia, kad labai garsiai klausotės radio ar televizijos? Ar nepastebite, kad sunku sekti pokalbį restorane ar triukšmingoje aplinkoje, pavyzdžiui gatvėje? Ar dažnai jaučiatės išsekęs po šeimos šventės, nes klausymas pareikalavo didelių pastangų? Ar jums neatrodo, kad girdite geriau, kai galite pažvelgti į tą, kuris su jumis kalbasi?

Visi šie ženklai yra tipiški klausos netekimo požymiai. Tačiau nesijaudinkite; klausos netekimas dėl ko ką reikėtų kentėti. Jūs galite ir turėtumėte kažką dėl to daryti.

Daugeliui žmonių yra sunku susitaikyti su tuo, kad reikės dėvėti klausos aparatus. Jie vis atidėlioja sprendimą iki kol su neprigirdėjimu susijusios problemos tampa labai rimtomis ir su jomis paprasčiausiai jau nebegalima nesiskaityti. 
 
Visgi, kuo anksčiau jūs pradėsite spręsti savo klausos problemas, tuo geriau. Netgi kada klausa tik pradeda blogėti, klausos aparatai padeda išlaikyti jūsų smegenų neuroninius takus, atsakingus už klausą, garsus aplink jus ir kalbos suvokimą. Kuo ilgiau atidėliojate klausos aparatų užsidėjimą, tuo sunkiau bus prie jų priprasti, o pilnas klausos atstatymo rezultatas bus pasiektas po ilgesnio nešiojimo laikotarpio; o kas dar svarbiau, daugiau pilnaverčio gyvenimo būsite praradę. 

Galimi klausos netekimo poveikiai:
  • Sumažejęs atidumas
  • Prastesnis kalbos suvokimas
  • Problemos bendraujant su kitais
  • Suprastėjusi atmintis
  • Mažesnis noras\pasirengimas priimti naujas veiklas, nežinomą aplinką
  • Sumažėjęs darbo našumas
  • Kitų pripažinimo trūkumas
  • Dirglumas, stresas, depresija
  • Savanoriškas pasitraukimas iš socialinio gyvenimo, izoliacija
Klausos netekimas gali kilti bet kurioje iš ausies dalių; išorinės ir vidurinės ausies disfunkcija bendru atveju dažniausiai gali būti išsprendžiama vaistų pagalba arba chirurginiu būdu.Visgi 80% visų klausos netekimų atvejų yra susiję su vidinės ausies disfunkcija ar pažeidimu. Šiuolaikiniai, modernūs klausos aparatai gali kompensuoti absoliučią daugumą vidinės ausies pažeidimų.

Tačiau, nėra dviejų vienodų klausos netekimo atvejų. Dažniausiai klausos sutrikimų turintys žmonės negali atskirti švelnesnių, tylesniųjų tonų ir aukšto dažnumo garsų ir jiems sunkiausia išgirsti garsus, tokius kaip šnabždesys, vaikų balsai ar paukščių čiulbėjimas. 

Sekantis filmukas vaizdžiai padės suprasti klausos netekimą:

Binauralinis girdėjimas: dvi ausys geriau nei viena


Gamta mums davė dvi ausis ne be priežasties: binauralinė klausa, arba girdėjimas abiejomis ausimis, padeda mums lokalizuoti garsus, nesvarbu kokia kryptimi jie atsklido. Tai taip pat leidžia mums tiksliai sutelkti dėmesį į tai, ką mes norime išgirsti, leidžiant mums suvokti tam tikrus garsus, pavyzdžiui, kalbą garsiau ir aiškiau, ignoruojant kitus. Vieni iš svarbiausių binauralinio girdėjimo procesų yra binauralinis garso papildymas, binauralinis ryškinimas ir binauralinis kryptinis klausymasis.  

Binauralinis garso papildymas

Kada mes girdime garsą abiejose ausyse, tai yra lyg girdėtume tą patį garsą du kartus. Tai padeda mūsų smegenims susikurti geresnį jutiminį garsovaizdį, geresnį garso pajutimą ir suvokimą. Esant klausos netekimui, šis efektas yra žymiai sumažėjęs. Naudojant du klausos aparatus leidžia susigrąžinti šį girdėjimo privalumą.     

Binauralinis ryškinimas

Situacijose, kur vienu metu yra ir kalba ir triukšmas, geras girdėjimas abiejomis ausimis padeda mūsų smegenims išskirti kalbos garsus iš triukšmo. Tai leidžia justi/girdėti kalbą garsiau, nei ji iš tikrųjų yra realybėje. Esant klausos netekimui, šis efektas yra juntamai sumažėjęs. Dviejų klausos aparatų nešiojimas leidžia atstatyti šį binauralinio ryškinimo, binauralinio triukšmo slopinimo privalumą. 

Binauralinis kryptinis klausymasis

Triukšmingoje aplinkoje, kur daug įvairiausių garsų atkeliauja iš skirtingų vietų, geras girdėjimas abiejomis ausimis padeda mūsų smegenims išskirti vieną konkretų mus dominantį garso šaltinį iš aplinkos garsų ir sutelkti į jį dėmesį. Esant klausos netekimui, šis efektas yra juntamai sumažėjęs. Dviejų klausos aparatų nešiojimas leidžia atstatyti šį intuityvų natūralų kryptiškumą. 

full-image

Sekantis filmukas vaizdžiai padės suprasti binauralinę klausą*:

* pasirinkite lietuviškus subtitrus

Imkitės veiksmų tuojau pat

Tik tada, kai klausyma pradeda juntamai blogėti, mes suvokiame, kokia svarbi yra gera klausa mūsų kasdieniame gyvenime. Ir kiek daug mes netenkame, kai daugiau nebegalime gerai girdėti. Taigi kodėl kuo greičiau nesiimti veiksmų šios situacijos ištaisymui?

a Klausos netekimas yra palaipsnis procesas 

Paprastai klausos netekimas yra palaipsnis procesas, kuris vyksta daugelį metų - toks lėtas, kad mes negalime iškart pajusti kaip jis neigiamai veikia mūsų gyvenimus.

Nesirūpinimas klausos netekimu daro įtaką mūsų gyvenimams

Bendravimo problemos su šeima, draugais ir kolegomis gali sukelti susierzinimą, stresą, izoliaciją, saviizoliaciją ir netgi depresiją. 

Kuo anksčiau tuo geriau


Kuo anskčiau mums yra tinkamai pritaikomi klausos aparatai, tuo geriau, netgi jei turime tik lengvą klausos netekimą.

Smegenų treniravimas

Kada mes vėl gerai girdime su klausos aparatais, smegenys yra stimuliuojamos ir protinis gyvybingumas yra išlaikomas. 

Gaukite daugiau iš gyvenimo

Gyvenimo kokybė pagerėja, dėl ko jau neribojamas tarpasmeninis bendravimas ir pagerėja socialinė sąveika.

Gebėjimas vėl girdėti gerai, turi daug teigiamų efektų. Tyrimai rodo, kad absoliuti dauguma klausos aparatų naudotojų yra labai patenkinti savo klausos aparatais. Patyrę naudotojai pažymi, kad kad jų socialiniai ryšiai, taip pat jų fizinė ir psichinė gerovė žymiai pagerėjo. Jie jaučiasi labiau pasitikintys savimi ir daug labiau pasiruošę priimti naujus dalykus. Būkite atviri naujiems klausymo pojūčiams. Tai tikrai pagerins jūsų gyvenimo kokybę. Mes jums padėsime.


Pažvelkite kaip mes galime jums padėti: Klausos aparatai.