slides/ban-1280-4.jpg

AUDIOGRAMA

full-image

Audiograma

Klausos testai ir audiogramos: trumpas vadovas  

Nors vaikams dažnai atliekami klausos tyrimai, kad būtų galima stebėti jų vystymąsi, suaugusiems sunkiau nustatyti, kada jie turi klausos praradimą. Jei manote, kad jums gali prireikti audiogramos, šis vadovas padės jums geriau suprasti, ko tikėtis. Gali būti sunku pastebėti klausos praradimą, ypač pačiam. Daugelis žmonių išmoksta ignoruoti klausos silpnėjimo simptomus ir būna šokiruoti, kai pagaliau atranda problemos mąstą. Jei pagaunate save, kad dažnai tenka perklausti pašnekovų ir prašyti juos pakartoti, ką jie tik ką pasakė, jie turite problemų girdėti aiškiai triukšmingose patalpose, arba jei jums reikia labai garsinti savo TV imtuvo ar telefono garsą, tam kad suprastumėt kas sakoma; greičiausiai jūs turite didesnį ar mažesnį klausos netekimą. Prieš pradėdami ieškoti problemos sprendimo, visų pirma turite ją diagnozuoti klausos testu. Tai yra neinvazinė procedūra, suteikianti audiologams patikimą informaciją apie jūsų klausos lygį.

Kaip veikia klausos testas? 

Klausos testuose yra keli žingsniai, ir jums gali prireikti vieno ar kelių iš jų. Pirmiausiai audiologas gali apžiūrėti jūsų ausies kanalą ir būgnelį naudodamas specialų įrankį, tam kad būtų galima pastebėti vizualiai matomas problemas. Tada bus tiriama jūsų klausa. Atliekant gryno tono tyrimą jums bus uždėtos ausinės. Šis bandymas įvertins jūsų gebėjimą išgirsti grynus tonus. Garsai bus pateikiami jums, o bandymas parodys, kiek gerai galite juos išgirsti. Kalbinės audiometrijos testas yra panašus, tik jums bus paleisti kalbos garsai, atskiri žodžiai. Tada jūsų bus paprašyta pakartoti tai, kas pasakyta. Paprastai tai daroma su skirtingų skiemenų skaičiaus žodžiais. Nesugebėjimas išgirsti pasakytų garsų teisingai yra ženklas, kad yra suvokimo problemos. Jei jūsų klausos sutrikimas yra susijęs su klausos praradimu, jūs taip pat negalite išgirsti ir suprasti tam tikrų garsų. Tačiau kai kurie žmonės turi kalbos suvokimo problemas ir neturėdami klausos praradimo. Taigi šie bandymai (gryno tono ir kalbinis testai) leidžia diferencijuoti šias dvi grupes. 

Kas yra audiograma? 

Audiograma yra grafikas, rodantis jūsų klausos lygius. Daugeliui žmonių grafiką lengviau suprasti nei skaitinius bandymų rezultatus, nes grafikas parodo vizualiai, lengviau interpretuojamai jų klausos tyrimo rezultatus. Audiogramos paprastai pateikiamos grafikų pavidalu, todėl jums gali būti pateikta šių grafikų fizinė/popierinė kopija. Grafike bus pavaizduoti nustatyti jūsų klausos lygiai ir atitinkantys juos dažniai (matuojami hercais, Hz). Bent dvi linijos rodys jūsų rezultatus diagramoje. Šios linijos rodo jūsų klausos lygį kairėje ir dešinėje ausyse. Visai normalu, kad šios linijos „banguoja“, priklausomai nuo tyrimo dažnio. 

Kaip suprasti, „perskaityti“ audiogramą? 

Kuo žemiau krinta jūsų linijos, tuo prasčiau galite girdėti to dažnumo garsus. Jūsų ausys arba gali rodyti skirtingus rezultatus arba būti simetriškos, kas reiškia, kad klausa yra panaši abiejose ausyse. Jūsų audiogramoje gali būti nurodyti žymekliai dešinėje pusėje ir pačios audiogramos kreivės gali būti nubrėžtos skirtingais žymekliais. Žymekliai ir jų išaiškinimas audiogramos šone padės suprasti jūsų tyrimo rezultatus, o jūsų audiologas galės jums tai paaiškinti plačiau. Žymekliai rodo jūsų klausos sutrikimo sunkumą. Klausos netekimas svyruoja nuo lengvo, vidutinio, sunkaus iki gilaus. Klausos lygis nuo 0 iki 25 yra normalus, bet 30 dB lygis jau gali rodyti lengvą klausos netekimą. Gilus klausos netekimas yra tada, kai jūsų klausos lygis nukrenta žemiau 90. 

full-image

Kodėl turiu išsitirti klausą? 

Jūsų klausos sveikata yra svarbi, ypač jei dažnai patiriate garsų/aukštų dažnių triukšmo poveikį. Atlikdami klausos testą galite atrasti beprasidedančias klausos problemas, prieš joms pradedant daryti įtaką jūsų gyvenimui. Jei turite klausos sutrikimų, šie testai taip pat gali padėti nustatyti, ar juos galima išspręsti klausos aparatų pagalba. Nenorite iškart kreiptis į audiologą? Signia klausos testas, atsisiunčiamas į išmaniųjį telefoną, gali greitai įvertinti jūsų klausos lygį. Jei jūsų rezultatai nėra puikūs, visgi apsvarstykite galimybę kreiptis į profesionalų audiologą, kad galėtumėte atlikti išsamesnį tyrimą.