slides/ban-1280-4.jpg

MIŠRUS KLAUSOS NETEKIMAS

full-image

Mišrus klausos netekimas

Kadangi mišrus klausos praradimas yra neurosensorinio ir kondukcinio klausos netekimo derinys, diagnozė ir gydymas gali apimti keletą etapų. Štai ką jums reikia žinoti apie šią klausos būklę. 

Neurosensorinis ir kondukcinis klausos praradimas nėra tarpusavyje nesuderinami. Iš tiesų, yra speciali frazė, vartojama nurodant atvejus, kai jie yra abu yra: mišrus klausos praradimas. Tokiais atvejais norint išspręsti problemą, būtina gydyti abi klausos praradimo formas. Tai gali apimti chirurgiją, ausies sieros pašalinimą, arba klausos aparatus - be kitų gydymo formų. Priklausomai nuo to, kokia kondukcinio klausos praradimo forma yra nustatoma, gydymas gali skirtis. 

Jei jūs ar artimasis turi mišrų klausos praradimą, arba jūs įtariate, kad gali prireikti diagnozės, šis straipsnis gali užpildyti jūsų žinias apie simptomus, gydymą, ir kas sukelia mišrų klausos praradimą. Tada jau galite kreiptis į profesionalus.

Kas yra mišrus klausos praradimas?

Kaip minėta pirmiau, mišrus klausos praradimas yra "dviguba" klausos praradimo forma, klasifikuojama kaip vieno tipo. Žmonėms su mišriu klausos praradimu gali pasireikšti simptomai, kurie skiriasi nuo tų, kurie būdingi grynam neurosensoriniam arba kondukciniam klausos praradimui. Dėl šios priežasties mišrus klausos netekimas priskiriamas atskiram tipui.

Pusė mišraus klausos praradimo yra neurosensorinis. Tai reiškia, kad sraigė, esanti vidinėje ausyje, neveikia taip kaip turėtų. Sraigė yra spiralė, padengta mažais plaukeliais, kurie paima garsą. Kai šie plaukeliai degraduoja, tampa sunku išgirsti garsus. Dažnai šis klausos praradimas yra laipsniškas, o tam tikri garsai ar dažniai nustojami girdėti pirmiau, nei kiti. Ši klausos praradimo forma yra iš esmės nepagydoma, tačiau klausa gali būti atstatoma prietaisais, pavyzdžiui, klausos aparatais ar kochleariniais implantais.

Kondukcinis klausos praradimas yra kita pusė. Ši problema turi šiek tiek daugiau variantų, nes daug kas gali sukelti kondukcinį klausos praradimą. Jis daugiausia apibūdinamas kaip vidurinės ausies užsikimšimas, kuris neleidžia garsui iš išorinės ausies praeiti iki sraigės. Šis užsikimšimas gali būti kažkas elementaraus kaip antai kaip skysčio ar ausų vaško perteklinė sankaupa, arba daug rimtesnis, pavyzdžiui, netinkamas kaulų augimas ar navikas. Priklausomai nuo to, kas sukelia jūsų kondukcinį klausos praradimą, tai potencialiai gali būti išgydoma. Pašalinus užsikimšimą, klausa turėtų pagerėti.

Mišraus klausos praradimo simptomai


Mišraus klausos praradimo simptomai gali skirtis nuo asmens prie asmens. Priklausomai nuo problemos sunkumo, tie, kurie kenčia nuo mišraus klausos praradimo gali turėti nuo lengvo klausos netekimo iki gilaus kurtumo. Nors kondukcinio ir neurosensorinio klausos praradimo simptomai gali skirtis, jie abu gali sukelti klausos sunkumų vienoje arba abiejose ausyse. 

Aptariant simptomus, geriausia juos priskirti jų atitinkamoms priežastims. Neurosensorinis aspektas mišraus klausos praradimo atveju pasireiškia taip:
  • Dažnai neurosensorinis klausos praradimas yra abipusis, o tai reiškia, kad jis pasireiškia abiejose ausyse. 
  • Kalba gali būti nesuprantama triukšmingose patalpose. Tai vadinama "kokteilių vakarėlio" efektu. 
  • Tam tikri garsai, kaip antai kalbos priebalsiai, gali būti sunkiai girdimi. 
  • Tinnitus arba skambėjimas / zvimbimas / dūzgimas / riaumojimas ausyse. 
  • Sunku girdėti skardesnius garsus. 
Tuo tarpu kondukcinis klausos praradimas gali sukelti daugiau "fizinių" simptomų, tokių kaip:
  • Vienpusis klausos praradimas, kai jūs galite girdėti viena ausimi geriau, nei kita. 
  • Slėgimas, skausmas, arba "pilnumas" vienoje ar abiejose ausyse. 
  • Keisti kvapai arba šlapiavimas iš ausies kanalo. 
  • Jūsų balsas skamba kitaip nei įprasta.
Jei toks klausos netekimas yra negydomas, klausos praradimas taip pat gali sukelti keletą "šalutinių poveikių", kurių daugelis yra psichiniai ir emociniai. Daugelis žmonių turintys klausos netekimą gali nesuprasti, kad šie simptomai yra sukelti klausos praradimo, iki tol kol jie gauna gydymą.
  • Dirglumas arba nusivylimo jausmas 
  • Garsai jau nesuteikia malonumo (muzikos klausymas, pokalbiai ir t.t.) 
  • Socialinių, bendravimo situacijų vengimas
  • Izoliacijos ar depresijos jausmai 
  • Psichinis išsekimas arba padidėjęs nuovargio jausmas dienos pabaigoje
Jei jums pasireiškia dalis išvardintų kiek neurosensorinio, tiek ir kondukcinio klausos netekimo simptomų, yra didelė tikimybė, kad yra abi klausos netekimo formos. Tokiu atveju reikia aptarti mišraus klausos praradimo gydymą.

Mišraus klausos praradimas priežastys

Yra viena pagrindinė neurosensorinio klausos praradimo priežastis: triukšmo poveikis. Ilgalaikis didelio triukšmo poveikis gali pabloginti ausies sraigės būklę, kas sukelia neurosensorinį klausos netekimą. Dėl šios priežasties, garsios aplinkos, pavyzdžiui, klubai ar šaudyklos gali būti pavojingos klausai. 

Kondukcinis klausos praradimas gali būti sukeltas įvairių veiksnių, įskaitant:
  • Nenormalus kaulų augimas 
  • Pradurti / plyšę ausų būgneliai 
  • Navikai 
  • Infekcijos 
  • Ausų vaško sankaupa 
  • Skystis vidurinėje ausyje
  • Svetimkūniai
Nors visada yra tikimybė, kad jums gali išsivystyti klausos praradimas, savo klausos saugojimas gali užkirsti jam kelią, ar bent jau sulėtinti procesą. Ausų kištukų naudojimas garsiuose renginiuose, pavyzdžiui, automobilių lenktynėse ir koncertuose gali užkirsti kelią neurosensoriniam klausos praradimui, o tie, kurie dirba garsiose darbo vietose visada turėtų dėvėti apsaugą nuo triukšmo. Kondukcinis klausos praradimas ne visada gali būti išvengiamas, bet ausų valymas ir vandens pašalinimas iš ausų gali užkirsti kelią infekcijoms ir užsikimšimui.

Mišraus klausos praradimo gydymas

Mišraus klausos praradimo gydymas yra daugiapakopis procesas. Kadangi yra abi klausos praradimo formos, jos turi būti vertinamos ir gydomos atskirai. Pirma, jums bus diagnozuota mišraus klausos netekimo audiograma. Tada klausos specialistas nustatys, kas sukelia jūsų kondukcinį klausos praradimą. Tiems, kurie kenčia nuo navikų ar ausų vaško sankaupų, gali būti paskirtos procedūras, kuriomis bus siekiama pašalinti šiuos garso blokavimus, o infekcijos galės būti gydomos antibiotikais.

Neurosensorinį klausos praradimą gali būti sunkiau gydyti, nes jis dažnai yra permanentinis. Tačiau, jį gali būti sušvelninti klausos aparatai. Šiuolaikiniai klausos aparatai yra daug labiau pažengę nei jų pirmtakai, ir jie gali pasiūlyti beveik natūralią klausos patirtį juos naudojantiems. Kada kondukcinis klausos praradimas yra pašalinamas / pagydomas / palengvinamas, jūsų klausos priežiūros paslaugų tiekėjas gali pasiūlyti tinkamus klausos aparatus. Nepriklausomai nuo jūsų požiūrio į juos, patikėkite, tikrai verta pabandyti.