slides/ban-1280-4.jpg

KIEK LAIKO DĖVĖTI KLAUSOS APARATUS?

full-image

Klausos aparatų dėvėjimas: kiek daug yra per daug?

Kal dar neįpratote prie klausos aparatų dėvėjimo, jums gali būti įdomu, kiek laiko turėtumėte juos dėvėti nepertraukiamai. Nors tai yra asmeninis sprendimas, perėjimas prie klausos aparatų naudojimo visą dieną yra procesas.

Daugelis žmonių, naudojančių klausos aparatus, nešioja juos nuolatos, ypač tie, kurie yra socialiai aktyvūs. Tačiau, jei ką tik pradėjote naudoti klausos aparatus arba norite dažniau juos dėvėti, pereinamasis laikotarpis gali būti sunkus. Kaip ir naudodamiesi ar mokydamiesi naujų įgūdžių, turėtumėte skirti tam laiko ir imtis veiksmų žingsnis po žingsnio. Bandymas nuo pat pradžių nešioti pirmus klausos aparatus nuolat gali sukelti nusivylimą ir nepasitenkinimą.

Tiesą sakant, dauguma žmonių, kurie pradeda naudoti klausos aparatus, jaučiasi priblokšti supančio pasaulio garsų. Klausa dažniausiai prarandama ne iškart, o per metų metus, smegenims iš lėto prisitaikant prie tylančio pasaulio, todėl momentinis jos atstatymas pradžioje kelia diskomfortą ir taip pat reikalauja laiko smegenims iš naujo įprasti apdoroti ilgai negirdėtus garsus. Prireiks šiek tiek laiko, kad ištreniruotumėte savo smegenis atitinkamai apdoroti girdimus garsus, todėl nesijaudinkite, jei negalite dėvėti klausos aparatų visą dieną. Kai jūs įprasite nešioti klausos aparatus ir girdėti „užmirštus“ garsus, bus daug lengviau ir natūraliau.

Jei vis dar nežinote, kiek ilgai turite dėvėti klausos aparatus, ar norite sužinoti daugiau apie jų dėvėjimą, šiame straipsnyje galite sužinoti apie įpratimo prie klausos aparatų periodą, bei kasdienio klausos aparatų nešiojimo naudą.

Ar aš turiu nešioti klausos aparatus visą laiką?

Į šį klausimą sunku atsakyti vienareikšmiškai. Nors neturėtumėte versti savęs, yra neabejotinai naudinga nešioti klausos aparatus nuolat kol būdraujat. Jei kovojate su klausos triukšmu daugiau nei kelias valandas per dieną, neturėtumėte jaustis spaudžiamas persitempti. Tai tiesiog nuvargins jus ir atstums nuo tolimesnio klausos aparatų dėvėjimo. Todėl atokvėpio nuo jų valandėlės leis jums ramiai praleisti laiką, ypač jei jausitės saugiai ir patogiai be klausos aparatų.

Tačiau dėvėdami klausos aparatus tik „ypatingomis progomis“, pvz.: kai einate į vakarienę ar bendraujate, gali turėti labai neigiamos įtakos iš jų gaunamai naudai. Klausos aparatai nėra kontaktiniai lęšiai ar akiniai; jie neveikia puikiai nuo pat to momento, vos tik kai juos užsidėjote. Jums visada yra reikalingas tam tikras adaptacinis laikotarpis, o ilgas klausos aparatų nenaudojimas gali panaikinti visą jūsų pasiektą pažangą.

Kuo ilgiau dėvėsite klausos aparatus, tuo labiau jums patiks juos dėvėti, tuo daugiau naudos iš jų gausite. Jūsų smegenys išmoks apdoroti garsą ir filtruoti, „ignoruoti“ triukšmą, taip pat priprasti prie savo balso garso, ką jums padaryti padės Signia „Own Voice Processing“ (OVP) technologija. Po ilgesnio laiko klausos aparatų dėvėjimas atrodys kaip nauja klausa, jūsų dalis. Tada jau nebesinorės jų nusiimti ir girdėti prastai, kaip kad girdėjote prieš juos pradėdami nešioti. Tačiau, kad taip būtų, reikia praktikos ir laiko. Jei klausos aparatus naudosite tik triukšmingose situacijose, pvz.: vakarėliuose, vakarienėse ar socialinėse situacijose, jums bus sunkiau įprasti prie klausos aparatų, o garsai greičiausiai jums kels diskomfortą, be to žymiai sunkiau bus prie aplinkos garsų įprasti.

Dėl to ir yra būtinas pripratimo, adaptacijos laikotarpis. Turėtumėte išmokti dažnai dėvėti klausos aparatus ir skirti laiko juos dėvėti. Tokiu būdu jūsų smegenys bus pasirengusios, kai norite išeiti ir mėgautis. Tada ir labai triukšmingose situacijose jausitės komfortiškai ir girdėsite natūraliai, be streso.

Privalumai naudojant klausos aparatus nuolatinai

Kaip buvo minėta aukščiau, svarbiausia klausos aparatų naudojimo nauda yra paprasta: greičiau ir geriau įprasite prie visų garsų. Taip yra todėl, kad jūs eilę metų girdėjote vis prasčiau ir prasčiau, ir todėl iš pradžių atstačius klausą, kai kurie garsai gali skambėti kaip kakofonija. Dažnas klausos aparatų naudojimas atgaivina garsų, pavyzdžiui, paukščių čiulbėjimo, ėjimo garso ar lietaus šniokštimo, girdėjimo džiaugsmą. Muzika skambės gražiau, o jūsų balsas bus pažįstamas, savas.

Klausa taip pat yra susijusi su sveikata. Daugelis mūsų smegenų dalių veikia „naudojuosi arba prarandu“ pagrindu, o tai reiškia, kad, jei nesugebėsite ir nenaudosite klausos aparatų, jūsų sugebėjimas apdoroti garsą sumažės, suvokimas prastės. Jums reikia puoselėti savo klausos sistemą savo smegenyse, „maitinant“ ją garsais, arba jūsų klausa atrofuosis.

Vyresnio amžiaus žmonės taip pat gauna didelės naudos iš klausos aparatų naudojimo. Skatinant smegenis įvairiais būdais, jų psichinė sveikata pagerėja. Daug senjorų atsisako naudoti klausos aparatus arba nesupranta, kad jie turi klausos praradimą (nors tą jau seniai yra supratę aplinkiniai). Tuo metu kai jų geba išgirsti ir suvokti blogėja, pradeda regresuoti ir jų smegenų sritys atsakingos už klausą ir suvokimą. Klausos aparatų naudojimas gali stimuliuoti smegenis, išlaikyti jas sveikas ir leisti joms tinkamai veikti, o senjorui socializuotis ir geriau, efektyviau bendrauti su supančiu pasauliu.

Pratinimasis prie klausos aparatų

Nors lengva išvardyti priežastis, kodėl turėtumėte dėvėti klausos aparatus, tačiau visai kitas dalykas yra juos iš tikrųjų dėvėti. Daug žmonių jaučiasi nusivylę, kai jiems sakoma, kad reikia daugiau, ilgiau dėvėti klausos aparatus, kad ir dėl geros priežasties. Garsai, kurių ilgai negirdėjote, gali atrodyti labai garsūs, o savęs vertimas juos klausyti lengvai gali peržengti galimybių ribas ir sukelti galvos skausmą ir išsekimą.

Dėl šios priežasties yra labai svarbu žinoti savo ribas ir jų išbandymas, nustatymas turi būti labai atsargus. Jūs turite nusistatyti savo tempą ir prisitaikyti prie garsų jums priimtinu greičiu. Nors neturėtumėte pamiršti savo klausos aparatų, jūsų pažanga neturi įvykti nepaprastai greitai. Nustatykite sau pagrįstus tikslus ir laikykitės įprastų veiksmų. Taip pat galite nustatyti paprastas klausymo užduotis, pvz.: „noriu šiandien klausytis paukščių“, arba „šiandien aš išbandysiu, ką reiškia skaityti laikraštį, vartyti jį, su mano klausos aparatais“. Jei kasdien skiriate tam tikrą pakankamai laiko klausos aparatų dėvėjimui, ilginti klausos aparatų nešiojimo laiką bus lengviau ir lengviau.

Taip pat yra svarbu laikas nuo laiko apsilankyti pas savo klausos specialistą. Jis gali duoti jums patarimų, kaip efektyviau naudoti klausos aparatus, be to jis įsitikins, kad jie tinkamai dirba. Jei jums reikės koregavimų, specialistas padės rasti jums tinkamus nustatymus.

full-image


Pratindamiesi prie klausos aparatų, turėtumėte atkreipti dėmesį į tris dalykus

Kaip ilgai jūs juos dėvite? Ar ilginate savo dėvėjimo laiką, kai pripratote prie garso? Kiekvienas papildomas pusvalandis užsiskaito, todėl neskubėkite. Galite užsirašyti, kaip dažnai dėvite klausos aparatus ir kiek laiko. Jei turite įkraunamus klausos aparatus, galite daryti pertraukėlę kol jie yra įkraunami, prieš juos vėl užsidėdami.

Ką jūs girdite? Sėdėkite ir sutelkite dėmesį į aplinkinius garsus. Ar galite išgirsti gamtos garsus? Kaip gerai girdite televiziją ar radiją? Žmonių balsus? Pradėkite dėvėti klausos aparatus ramioje situacijoje ir tada, įpratus, išbandykite  juos naujoje aplinkoje su naujais garsais, pvz.: gatvės triukšme ar pokalbiuose su naujais žmonėmis.

Kaip skamba jūsų balsas? Pabandykite pasikalbėti su savimi. Net jei jums pradžioje nepatinka jūsų balso garsas, vis vien pasikalbėkite su savimi ar paskaitykite balsu sau knygą ar žurnalą. Taip „prisijaukinsite“ savo balsą. Tokiu būdu, kai vėliau prisijungiate prie pokalbių, jūsų balsas jums bus geriau pažįstamas (OVP daro šį procesą kuo paprastesnį).

Jūsų kelias į klausymą yra jūsų pačių, todėl keliaukite į gerą klausą savo tempu. Tol, kol jūs dėsite pastangų ir laiko klausos aparatų dėvėjimui, tol darysite pažangą. 

Jei dar neapsisprendėte kurie klausos aparatai jums tinka, daugiau sužinokite apie juos, jų savybes, pagaliau išbandykite juos, - tai padės rasti jums tinkamiausius. Kuo laimingesni esate su klausos aparatais, tuo daugiau norite juos dėvėti. Mūsų tinklapyje galite tikrai daug sužinoti apie įvairias klausos pagalbos priemones, jų savybes, tipus, valdymą ir priežiūrą.